Přednáška Cesta z města do srdce temnoty v Experimentálním prostoru NoD

TISKOVÁ ZPRÁVA

Přednáška Cesta z města do srdce temnoty v Experimentálním prostoru NoD

(2.4.2015, Praha) Centrum pro studium populární kultury (CSPK) ve spolupráci s Experimentálním prostorem NoD pořádá 15. dubna od 20:00 přednášku nazvanou Cesta z města do srdce temnoty.

Průvodcem hororovým světem bude Jiří Flígr z Festivalu otrlého diváka. Večírek je součástí projektu CSPK – Rok mezi venkovem a městem, v jehož rámci se v období od října 2014 do května 2015 uskuteční v Experimentálním prostoru NoD celkem 8 tematických přednášek.

Flígr dále doplňuje: V hlavním proudu filmové tvorby se zpravidla setkáme s pojetím cesty z města jako očistou od neduhů moderní civilizace a navrácení se do lůna matky přírody, kde čeká fyzická, psychická a duševní obroda člověka. Pro ty, kterým jsou takovéto báchorky od základu podezřelé, je tu celá řada snímků, které odhalují nereálnost či marnost tohoto líbivého mýtu.“ Napětí mezi městem a venkovem prozkoumáme na příkladech klasických hororů a exploatačních filmů, ponoříme se do groteskní přízemnosti a bizarní primitivnosti australské divočiny, ale také se spolu s hrdiny britských snímků přesvědčíme o tom, že městský neurotik v přírodě stejně nikdy klidu nedojde. Další informace najdete na facebookové stránce události.

Rok mezi venkovem a městem se zaměřuje na téma, které se bez nadsázky týká všech našich životů, těch prvních i těch druhých. Kdo se někdy neocitl mezi venkovem a městem, ať už kulturně, společensky nebo geograficky? Vždyť pobývat pouze na vsi nebo výhradně ve městě dnes v podstatě není možné. Na venkově můžeme být právě tak v on-line kontaktu s městskými živly jako si ve městě pořídit zahrádku na střeše činžáku.

Kromě série přednášek v Experimentálním prostoru NoD, organizuje CSPK během akademického roku 2014/15 filmová promítání v prostorách Dejvické Klubovny, členové CSPK vedou dva semináře na FF UK a Rok mezi venkovem a městem završí mezinárodní konference.

Centrum pro studium populární kultury založila v roce 2009 skupina postgraduálních studentů z několika historických ústavů FF UK. CSPK se etablovalo v akademickém prostředí a v uplynulých letech mj. zorganizovalo dvě mezinárodní konference, publikovalo kolektivní monografii Populární kultura a česká identita a již šestým rokem pořádá pravidelné popularizační přednášky a filmové promítání v Praze i v regionech.


Více informací o CSPK a jednotlivých akcích najdete na: http://cspk.eu.

Můžete nás sledovat i na https://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture.

Kontakt: Tomáš Kavka, předseda CSPK

e-mail: cspk@cspk.eu

telefon: 777 197 827

pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *