22. října 2019, 19:00, 3D, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1

Fanouškovství a superhrdinství – Iveta Jansová

Téma supehrdinů a superhrdinek vždy velmi úzce souviselo s osobnostmi fanoušků a fanynek. V chystané přednášce se proto nejprve zastavíme u fanouškovských osobností a jejich specifik (př. fanouškovských praktik), která je odlišují od tzv. „běžných publik“. Společně se zaměříme na otázku, zda lze v současnosti skutečně takové odlišení učinit.

Vrátíme se také do minulosti a podíváme se na původní vnímání fanoušků a srovnáme jej s vnímáním současným. Podstatnou součástí přednášky bude téma fanoušků a fanynek superhrdinek, jejichž vzrůstající počet ve filmech a seriálech by mohl naznačovat jisté společenské proměny. Stačí však (v určitém pohledu) kvótní doplnění žen do těchto narativů, anebo cítí fanoušci a fanynky potřebu ještě větší diverzity? Odpověď může poskytnout jejich tvorba či aktivistická činnost, o nichž si nakonec také něco řekneme.

Úvodní přednášky k roku Supehrdinství CSPK se zhostila Iveta Jansová, odbornice na fanoušky a oblast fanouškovství z mediálních studií a žurnalistiky FSS v Brně.

fcbk_pidi

plakát