15. 3. 2022, 19:15, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1, místnost 3D, přes dvůr kavárny a pak do 3. patra

32. Biograf CSPK: Carnosaur (USA: 1993)

Druhý biograf Centra pro studium populární kultury v rámci probíhajícího Roku dinosaurů se věnuje filmu Carnosaurus z produkce USA, který spadá do kategorie tzv. mockbusterů.

Jedná se o filmy, jejichž produkce parazituje na mohutných marketingových kampaních blockbusterů. Na rozdíl od blockbusterů ale příliš neinvestují do propagace a ani necílí na dlouhodobou popularitu. Dnešní biograf je věnován tomuto filmu i proto, že řada fanoušků a fanynek dinosauřího světa napjatě očekává českou premiéru filmu Jurský park: Nadvláda – stejně jako v roce 1993 očekávali původní film Jurský park. Právě této premiéry využila produkce filmu Carnosauru, které se podařilo uvést film dříve ve stejném roce. Byť možná z logiky žánru necílil na dlouhodobou popularitu, v určitých kruzích se mu jí dostalo (ostatně vznikly i filmy Carnosaurus 2 a 3) a z ekonomického pohledu se jednalo o jeden z úspěchů kultovního režiséra a zde producenta Rogera Cormana, přičemž režie se ujal převážně hororový režisér Adam Simon.

PŘEDFILM: Hora dinosaurů (SSSR: 1967)

Dinosauři rozhodně nejsou jen námětem anglojazyčných produkcí, jak ostatně ukazuje ohromná popularita japonských filmů s tvory, kteří jsou jimi buď inspirováni, či se přímo o dinosaury jedná. Proto se v rámci předfilmu podíváme na sovětský animovaný film Dinosauří hora. Podobenství z roku 1967 ukazuje alternativní výklad důvodů konce jinak sympatické dinosauří populace a éry.

Promítání nebude vysíláno online.

Úvodní slovo: Blanka Nyklová