Environmentální Simpsonovi, Ondřej Štěpánek, Lógr 23, 1. 4. 2017

Žlutá pětičlenná rodina Homera, Marge a jejich potomků Barta, Lízy a Maggie si za více než čtvrtstoleté působení na televizních obrazovkách získala stovky milionů fanoušků na celé zeměkouli. A taky uznání v oblasti propagace trvalé udržitelnosti.

Na zelené vlně úspěchů

O úspěšnosti amerického kresleného seriálu Simpsonovi jistě svědčí i stovky nejrůznějších ocenění, které sitcom obdržel v rozmanitých kategoriích. Kromě desítek cen udělovaných za úspěchy v animaci získal také osmkrát ocenění Environmental Media Award (dále EMA) za nejlepší ekologický díl komediálního seriálu a mnohé další trofeje. Ceny EMA každoročně uděluje organizace The Environmental Media Association úspěšným seriálovým epizodám, celovečerním filmům či dokumentům s ekologickým poselstvím.

Sedmnáctá epizoda Simpsonů s názvem Kdo s koho vyhrála EMA již v prvním vyhlašovaném roce 1991. V letech 1992–1997 o toto ocenění soupeřily příběhy rodin Simpsonů a Sinclairů ze sitcomu Dinosaurové. Obě si připsaly po třech prvenstvích. V následujících ročnících se začaly prosazovat také další seriály, například Tatík Hill a spol. (dokonce 3x), Dharma a Greg (2x), Futurama (2x) nebo Jmenuju se Earl. Ani tvůrci Simpsonů se neodklonili od započaté tendence, o čemž svědčí i fakt, že v posledních dvou letech si ocenění EMA opět odnesli oni a historicky jich tak získali s přehledem nejvíce.

Ne atomu, radši přírodu!

Téměř v každé sérii Simpsonových se objevila jedna epizoda zaměřená primárně na ekologii, environmentalistiku i boj za práva zvířat. V současnosti tak jejich počet dosahuje na více než dvě desítky. Kromě nich se ale i ve spoustě dalších dílů objevují nejrůznější výroky a narážky ekologického vyznění. S ekologickým poselstvím a zohledňováním globálních problémů se můžeme setkat i v prvním celovečerním zpracování příběhů této populární americké rodinky z roku 2007 (Simpsonovi ve filmu). V Simpsonových se odráží myšlenky a životy jejich tvůrců, například výkonný producent David Mirkin díky lásce ke zvířatům a zájmu o zdraví a životní prostředí přestal konzumovat maso nedlouho před Lízou.

Značný vliv a význam má pro příběhovou linii seriálu springfieldský jaderný reaktor vlastněný zlým miliardářem Montgomerym Burnsem. Atomová elektrárna funguje jako symbol nezodpovědného využívání energie a zároveň znázorňuje rozpor mezi ekologií a chamtivou akumulací bohatství a moci. U některých dílů se v souvislosti s ní zpřítomňuje problematika zamořování ovzduší, v dalších zase vinou přehmatů popleteného Homera hrozí přehřátí jádra a následný výbuch.

Když nemáš chrta, dej na sebe gorilu!

Také boj za práva zvířat má v seriálu své místo. Tvůrci se jeho prostřednictvím kriticky vyjadřují ke společensky akceptovaným případům využívání zvířat. To symbolizuje díl, kde se Líza stane vegetariánkou, protože nemůže již dále konzumovat živé tvory. Kritiku nošení kožešin demonstruje epizoda Dva tucty a jeden chrt. Pan Burns v ní opět dává najevo své pohrdání ochranou přírody a zvířat. Užívá si své privilegované postavení a chce hrát prim i v módě. Aby uspokojil svou touhu po chrtím smokingu, ukradne dvacet pět štěňat – potomků Bartova psa Spasitele.

 

Epizody seriálu obdržely také šest ocenění Genesis Award, které uděluje The Humane Society of the United States zpravodajským a zábavním pořadům za obracení pozornosti ke zneužívání a vykořisťování zvířat.

 

Simpsonovi v mnoha epizodách často humornou a nadsazenou formou prezentují sdělení o přírodě jako objektu lidského zneužívání. Zobrazují lidskou lhostejnost, odloučení od přírody a příklon k materiálním hodnotám. Televizní pořad tak poskytuje zamyšlení nad pozicí, ve které nemá životní prostředí včetně v něm žijících živočichů výhradně utilitářskou hodnotu a neexistuje jen k lidské spotřebě.Protiklad antiekologického vlastníka továrny pak představuje zejména Líza – chytrá, čestná a morální aktivistka. Její mnohdy marné úsilí v boji s velkými korporacemi lze nastínit epizodou Líza na větvi, která byla odvysílána v rámci dvanácté série. V ní se starší dcera Homera pokouší svým nasazením a osobní statečností zabránit pokácení nejstarší springfieldské sekvoje. K pokácení stromu však i přes vášnivou Lízinu snahu dojde.

Ondřej Štěpánek

EnviroSimpsonovi 1

1) Již více než dvacet let se Líza Simpsonová stravuje vegetariánsky.

EnviroSimpsonovi 2

2) Opičí vesta pana Burnse, chrtí smoking však nezískal.

EnviroSimpsonovi 3

3) Blinky – geneticky zmutovaná ryba s třetím okem se objevila v epizodě Kdo s koho. Zmutovaná veverka v Simpsonových ve filmu měla očí ještě daleko víc