úterý 18. 10. 2016, od 19:00, Kavárna Liberál, Heřmanova 6, Praha 7

Kaviár a šampaňské? Luxus v českém stravování 1948-1989

Centrum pro studium populární kultury (CSPK) ve spolupráci s
holešovickou kavárnou Liberál (Heřmanova 6, Praha 7) pořádá 18. října od
19:00 přednášku
s vizuální prezentací nazvanou Kaviár a šampaňské? Luxus
v českém stravování 1948-1989. Historik Martin Franc přiblíží, jak Češi
vyjadřovali svůj společenský status prostřednictvím stravování, co
považovali za vrchol přepychu na stole a jak se jejich představy o
exkluzivním stravování za „totáče“ . Večírek je součástí projektu CSPK –
Rok jídla, v jehož rámci se v období od října 2016 do května 2017
uskuteční v kavárně Liberál celkem 8 tematických přednášek.

Doc. PhDr. Martin Franc, Ph.D. je vedoucím Oddělení dějiny Akademie věd Masarykova ústavu AV ČR, ale zabývá se také dějinami populární kultury, stravování v moderní době a konzumem za socialismu. Je spoluautorem Průvodce kulturním děním a životním stylem v českých zemích 1948-1967 a napsal mimo jiné studii o dějinách „zdravé výživy“ v Československu.
Téma zdravého, kvalitního, delikátního, autentického, domácího, vegetariánského, vydatného, dietního a dalšího a dalšího jídla je nepřebernou studnicí populární kultury na lokální, národní i globální úrovni a v jedné z těchto podob se jistě nevyhne nikomu z nás. Jídlo vždy odráželo rozdíly mezi hladovými a přejedenými, mezi vysokou a nízkou kulturou, mezi delikatesami a šlichtou, podobně jako pomáhalo spoluvytvářet nejrůznější náboženské, etnické a sociální odlišnosti. Ať tak či onak, jsme schopni uniknout této předurčenosti jídlem? Jsme schopni prostřednictvím jídla přesáhnout sebe sama a změnit jídlo v souladu s našimi vizemi a utopiemi? Jak tomu bylo v minulosti? Na tyto a mnoho jiných otázek hledá odpověď letošní Rok jídla.
Centrum pro studium populární kultury založila v roce 2009 skupina postgraduálních studentů z několika historických ústavů FF UK. CSPK se etablovalo v akademickém prostředí a v uplynulých letech mj. zorganizovalo dvě mezinárodní konference, publikovalo kolektivní monografii Populární kultura a česká identita a již šestým rokem pořádá pravidelné popularizační přednášky a filmové promítání v Praze i v regionech. Kromě série přednášek v café Liberál, organizuje CSPK během akademického roku 2016/17 filmová promítání v prostorách dejvické Klubovny a členové CSPK vedou semináře na Filozofické fakultě UK.

Více informací o CSPK a jednotlivých akcích najdete na: http://cspk.eu. Můžete nás sledovat i na https://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture.

Kontakt: Karel Šima, předseda CSPK
e-mail: cspk@cspk.eu
telefon: 777 640 146
web: http://cspk.eu, http://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture

tisková zpráva

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *