Magický rok s CSPK: Shrnutí & program

CSPK uvádí téma dalšího akademického roku. A tentokrát to bude vskutku kouzelné. 🧙‍♀️ Přečtěte si kompletní program 👇

Shrnutí roku

 

Osvícenská racionalita si razila cestu houštinou náboženských pověr a nadpřirozeným bytostem vykázala místo v pohádkách pro děti. Přestože však moderní dobu charakterizuje postupné odkouzlování světa, magie z lidských životů zcela nezmizela. Kouzla a čáry zůstaly přítomny ve fantaskních představách a vytrvale prokazovaly svoji nezdolnost v hluboce zakořeněných předsudcích. Ti, kteří nedosáhli na civilizační vymoženosti nebo jimi byli přesyceni, spoléhali na babickou moudrost. Odosobněný pokrok a ztráta niterného smyslu přiváděly jedince do náruče charismatických mágů a samozvaných kněžek. Mnozí se i dnes raději se svými tělesnými neduhy a duševními běsy uchylují k přírodnímu léčitelství a do rukou šarlatánů odolávajících všem snahám podřídit je zdravému rozumu.

Osobní i společenské krize mohou víru a upínání se k nadpřirozenu umocnit, což otevírá pole pro vzkvétající byznys, v našich končinách ostatně na osud, zázraky či existenci duše výrazně více lidí než kolik jich věří v boží existenci. V poslední době se magie se všemi svými paranormálními jevy, ďáblovými nevěstkami a ezoteriky stala důležitým způsobem orientace v těžko uchopitelné současnosti. Zvláště populární kultura nabízí nevysychající pramen poznatků pro soustředěné studium, počínaje magickými přísadami televizních seriálů, přes filmové trháky a instantní knihy pro mládež až po herní ságy a franšízy, ale i duchařskou turistiku, ať už na české hrady a zámky, nebo za vampýry do rumunské Transylvánie.

Jak je již dobrým zvykem, také v letošním akademickém roce 2023/24 přiloží CSPK prst na spoušť doby a nemilosrdně zacílí na terč. Jednotliví přednášející se budou zabývat filmovými a televizními reprezentacemi duchovna a duchařství. Kriticky rozeberou čarodějství a tzv. hony na čarodějnice nepochybně související s raně novověkou proměnou genderového řádu a nástupem kapitalismu. Vypraví se do českých luhů a hájů, v nichž se to až endemicky hemží bubáky, divoženkami, hastrmany a rusalkami. Věnovat se dále budou okultismu počítačových her a hlouběji vás zasvětí do tajemství maggi v populární kuchyni. Nebude samozřejmě chybět filmové promítání. Těšíme se na vás na pražském Boršově (pokud nebude uvedeno jinak) každé druhé úterý v měsíci od 19:30. Začínáme již 10. 10.!

Průběžně aktualizovaný program

 

  • 10. 10. – Petr Janeček – Úvod do Magického roku CSPK
  • 14. 11. – Tatiana Bužeková – Etnografie magična
  • 12. 12. – Jan Andrš – Magie ve videohrách
  • 9. 1. – Jaroslav Čechura – Sabat na Petrových kamenech – mýtus a realita
  • 13. 2. – Michal Puchovský – Magie na sítích
  • 12. 3. – Martin Franc – Maggický rok
  • 9. 4. – Marta Kolářová – Magie a ekologie
  • 14. 5. – Radek Hylmar – Čarodějnictví, misogynie, kapitalismus