Nejenom Dunaj, ale i dobré pivo se valí Budapeští, Jiří Andrs, Lógr č. 16, 19. 6. 2015

Metropole na Dunaji je známá jako kulinářské město. Zároveň si zde na své přijde každý, komu zachutnala neobvyklá piva. Když jsem se v Budapešti nedávno ocitl, řekl jsem si, že se vypravím na malou expedici spojenou se zúčastněným pozorováním tohoto jevu.

Ve městě lze narazit hned na několik podniků, kde si nějaké to netradiční pivko dopřejete. V zásadě se příliš neliší od podobných zařízení fungujících u nás. V některých je degustační zážitek prioritou sám o sobě, někde funguje také jako součást přísného hipsterství. Pozorováním ale dojdeme k tomu, že si tyto hospůdky drží jistou rázovitost interiéru, danou mimo jiné tím, že prostor neopanovává reklama jednoho dodavatele piva. Jsou buď strohé a funkčně zařízené, nebo se v nich naopak bez nějaké promyšlené koncepce hromadí nejrůznější sklenice, lahve, soudky a další artefakty. Nápojový lístek vzhledem k rychle se proměňujícímu sortimentu obvykle nenajdete, nabídka se na vás směje z tabulí, napsaná křídou. Obsluha je většinou připravená poradit vám s výběrem, nebo vám alespoň sdělí, že za to, co jste si vybrali sami, nevyhodíte zbytečně peníze a budete spokojení. A chvalte, toho si všude váží. Ceny piva jsou v Budapešti obecně o něco vyšší než u nás, ale ne nad únosnou míru. A navíc by byl trouba, kdo by to příliš přepočítával, není-liž pravda?

Krom několika píp (nejvíc jsem jich napočítal v baru Kandalló: třináct), jsou nedílnou výbavou lednice přeplněné lahvovými pivy z celého světa. Z českých luhů a hájů jsem však např. v baru Lehütö zahlédl pouze několik druhů Svijan a Primátora, což rozhodně nelze považovat za silnou národní reprezentaci. Po rozhovoru s barmanem v Csak a jó sör! jsem se ovšem trochu uklidnil. Podle jeho mínění jdou teď kromě dlouhodobě populárních „lágrů“ (jako např. Černá hora) na odbyt také různé české speciality, jmenovitě prý zejména od Kocoura a od Matušky.

České pivo však v Budapešti přenechte místním. Maďarské pivní speciály totiž nijak nezaostávají za těmi našimi. IPA nebo Stout, vše chutná výborně. Je to jistě dáno také tím, že v dnešní době není problém si vybavení minipivovaru, jeho smontování i pravidelnou dodávku kvalitních surovin prostě objednat po internetu. Nejeden podnikatel – z Čech, z Maďarska nebo třeba z Tramtárie – si tak dnes pořizuje vlastní minipivovar. Spojení Budapešť – pivo sice možná stále ještě leží někde trochu dál za obzorem naší představivosti, jenže obliba nejrůznějších laskomin ze světa pěnivého moku je dnes již do značné míry globálním trendem a Budapešť jako moderní evropská metropole s ním drží krok.

Ještě musím dodat, že v Maďarsku už dva roky platí zákaz kouření v hospodách všeho druhu. Jak mi prozradili místní, zpočátku z toho byli Maďaři pěkně rozmrzelí, ale postupem času si na to zvykli a už by neměnili. Například při cigaretě před barem Kandalló mi jeden třicátník říkal, že teď může s klidem vyrazit na pivo s kamarády a nemít přitom výčitky svědomí, že bude doma svým dětem smrdět.

Nejpřekvapivější pro mě byla neplánovaná návštěva baru Keret. Ten založila před deseti lety skupina nadšenců coby ilegální prostor. Dnes už o něm úřady oficiálně vědí a je veřejně přístupný, přesto si drží kouzlo nezávislosti a také se v něm stále kouří, protože kouření zde patří k tichému spiknutí slastichtivých. Prostředí je to pábitelské, plné nesourodých artefaktů, vypadá to tu trochu jako u babičky na půdě. Keret přitahuje směs různých lidí, každého, komu v žilách koluje alespoň kapka básnické krve – i když o tom dotyční možná ani nevědí. I tady se točí rukodělné pivo, ale nejde jen o něj. Takže až příště pojedete do Budapešti, nezapomeňte si zabalit na cestu Lógr a stavit se na dobré pivo, nejlépe v Keretu!

KAM V BUDAPEŠTI NA PIVO?

Public Pub – Madách Imre Utca 11

Léhütö – Holló Utca 12–14

Csak a jó sör! –- Kertesz Utca 42

Kandalló – Kertesz Utca 33

Hopfanatic – Hunyadi Ter 11

Keret – adresa se neudává, musíte ho najít sami!

1 (2)

1) Pípy v Hopfanaticu

2 (2)

2) V  Public Pub si můžete dát pivo v okně do ulice.

3 (2)

3) „Banka“ v Csak a jó sör!

4 (1)

4) Tabule s denní nabídkou v baru Kandalló

5

5) V Lehütö bývá večer pěkně narváno.

6

6) Keret byl toho večera sedmou hospodou, jíž jsem navštívil. Proto už je fotka trochu rozmazaná…

Vyšlo v Lógru.

pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *