Přednáška Greenhorni a domorodci: tramping a český venkov v Experimentálním prostoru NoD
TISKOVÁ ZPRÁVA
Přednáška Greenhorni a domorodci: tramping a český venkov v Experimentálním prostoru NoD
(1.12..2014, Praha) Centrum pro studium populární kultury (CSPK) ve spolupráci s Experimentálním prostorem NoD pořádá 10. prosince od 20:00 přednášku nazvanou Greenhorni a domorodci: tramping a český venkov.
Etnolog Jan Pohunek přiblíží publiku v divadelním sále NoD, jak si trampové během 20. století romantizovali venkovskou krajinu a jak venkovani vnímali intruzi této urbánní subkultury do svého prostoru. Večírek je součástí projektu CSPK – Rok mezi venkovem a městem, v jehož rámci se v období od října 2014 do května 2015 uskuteční v Experimentálním prostoru NoD celkem 8 tematických přednášek.
Pohunek, který je též znám jako Přebral z trampské osady „Tuláci podzemí“, říká: „Trampské hnutí by se bez přírody neobešlo, zároveň je ale subkulturou města. Když první trampové vyráželi do divokých canyonů středního Povltaví, dělo se tak ke značnému údivu místních obyvatel. Někteří otevírali hostince, jiní volali četníky.“ Téma bude představeno s pomocí filmových ukázek a dalších vizuálních materiálů.
Rok mezi venkovem a městem se zaměřuje na téma, které se bez nadsázky týká všech našich životů, těch prvních i těch druhých. Kdo se někdy neocitl mezi venkovem a městem, ať už kulturně, společensky nebo geograficky? Vždyť pobývat pouze na vsi nebo výhradně ve městě dnes v podstatě není možné. Na venkově můžeme být právě tak v on-line kontaktu s městskými živly jako si ve městě pořídit zahrádku na střeše činžáku.
Kromě série přednášek v Experimentálním prostoru NoD, organizuje CSPK během akademického roku 2014/15 filmová promítání v prostorách Dejvické Klubovny, členové CSPK vedou dva semináře na FF UK a Rok mezi venkovem a městem završí mezinárodní konference. Kompletní přehled aktivit naleznete na: http://cspk.eu/2014/11/13/prehled-aktivit-na-rok-20142015/#more-763
Centrum pro studium populární kultury založila v roce 2009 skupina postgraduálních studentů z několika historických ústavů FF UK. CSPK se etablovalo v akademickém prostředí a v uplynulých letech mj. zorganizovalo dvě mezinárodní konference, publikovalo kolektivní monografii Populární kultura a česká identita a již šestým rokem pořádá pravidelné popularizační přednášky a filmové promítání v Praze i v regionech.
Více informací o CSPK najdete na: http://cspk.eu.
Můžete nás sledovat i na https://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture.
Kontakt: Tomáš Kavka, předseda CSPK
telefon: 777 197 827
pdf