Přednáška Nesnesitelná tíha folkloru: folklor mezi městem a vesnicí v Experimentálním prostoru NoD

TISKOVÁ ZPRÁVA

Přednáška Nesnesitelná tíha folkloru: folklor mezi městem a vesnicí v Experimentálním prostoru NoD

(8.11.2014, Praha) Centrum pro studium populární kultury (CSPK) ve spolupráci s Experimentálním prostorem NoD pořádá 19. listopadu od 20:00 přednášku s videoukázkami nazvanou Nesnesitelná tíha folkloru: folklor mezi městem a vesnicí. Etnolog a autor knihy Černá sanitka a jiné děsivé příběhy Petr Janeček přiblíží publiku věčný boj mezi nejkrásnějším uměním a kýčem. Večírek je součástí projektu CSPK – Rok mezi venkovem a městem, v jehož rámci se v období od října 2014 do května 2015 uskuteční v Experimentálním prostoru NoD celkem 8 tematických přednášek.

Expert na městské legendy a znalec moderního folkloru Janeček říká: „Kdykoli se folklor objeví ve městě, nastává problém. Lidová poezie, hudba či oděv byly totiž městskými intelektuály vždy vnímány rozporuplně.“ A dále zdůrazňuje: „Střídavá idealizace a degradace folkloru urbánními elitami souvisí s širšími sociálními procesy, ať už se jedná o odpor prvorepublikové buržoazie, velké téma „tíhy folkloru“ přelomu 50. a 60. let minulého století či o současný rezervovaný postoj publicistického mainstreamu.“

Rok mezi venkovem a městem se zaměřuje na téma, které se bez nadsázky týká všech našich životů, těch prvních i těch druhých. Kdo se někdy neocitl mezi venkovem a městem, ať už kulturně, společensky nebo geograficky? Vždyť pobývat pouze na vsi nebo výhradně ve městě dnes v podstatě není možné. Na venkově můžeme být právě tak v on-line kontaktu s městskými živly jako si ve městě pořídit zahrádku na střeše činžáku.

Kromě série přednášek v Experimentálním prostoru NoD, organizuje CSPK během akademického roku 2014/15 filmová promítání v prostorách Dejvické Klubovny, členové CSPK vedou dva semináře na FF UK a Rok mezi venkovem a městem završí mezinárodní konference.

Centrum pro studium populární kultury založila v roce 2009 skupina postgraduálních studentů z několika historických ústavů FF UK. CSPK se etablovalo v akademickém prostředí a v uplynulých letech mj. zorganizovalo dvě mezinárodní konference, publikovalo kolektivní monografii Populární kultura a česká identita a již šestým rokem pořádá pravidelné popularizační přednášky a filmové promítání v Praze i v regionech.


Více informací o CSPK a jednotlivých akcích najdete na: http://cspk.eu. Můžete nás sledovat i na https://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture.

Kontakt: Tomáš Kavka, předseda CSPK

e-mail: cspk@cspk.eu

telefon: 777 197 827
web:
http://cspk.eu, http://www.facebook.com/centreforthestudyofpopularculture?ref=ts

pdf

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *