Přijde si pro tebe veganská policie! Bezmasé stravování v populární kultuře, Ondřej Štěpánek, Lógr 22, 7. 12. 2016

Vegetariánství a zejména pak veganství zažívají v euroamerické civilizaci v posledních pětadvaceti letech znatelný boom. Lze vysledovat, že bezmasé stravování dostává stále více prostoru i v populární kultuře.

Ve zmiňovaném období výrazně vzrostlo množství filmových a seriálových postav, které nekonzumují maso (vegetariánství) nebo ze svého jídelníčku vypustily i všechny ostatní živočišné produkty (veganství). Ačkoliv se mění jejich dřívější jednorozměrné vykreslování, vegetariáni stále disponují charakterovými rysy, které vytvářejí či prohlubují stereotypy. Lidé odmítající konzumovat maso tak vstupují do příběhů zejména jako přehnaně citliví jedinci, otravní aktivisté kazící zábavu nebo potrhlí hipíci. Pohlížení na vegetariány jakožto stoupence hippies komunity se objevuje v televizní produkci samozřejmě i nadále. Ve scénářích jsou spojováni s účastí na protestních akcích proti masnému průmyslu. Dalším fenoménem jsou pak ujetí vegetariánští pseudohipíci, nespolehliví pokrytci, kteří ve skutečnosti nemají hluboké přesvědčení. Do této kategorie bych zařadil Phoebe ze seriálu Přátelé nebo Shaggyho v první filmové adaptaci Scooby-Doo z roku 2002.

Vegetariánství a veganství kam se podíváš

Zejména v jednotlivých epizodách seriálů se objevují rebelující děti a dospívající teenageři (především dívky), kteří si spojí roztomilá zvířátka s obsahem na talíři, odmítnou se dále podílet na jejich zabíjení a protestují proti němu. Ukázkovým příkladem je Líza stravující se vegetariánsky od sedmé řady (1995) seriálu Simpsonovi, poté co si oblíbí ovečku v pohádkové vesnici. Později se snaží ostatní přesvědčit o nutnosti vegetariánství nebo chce překazit Homerovi grilovačku. Podobnou úlohu měla rebelující puberťačka Darlene v seriálu Roseanne již o dva roky dříve. Ta pořádala subverzivní akce dokonce proti restauraci své matky. Ve čtvrté řadě seriálu South Park odmítne Stan jíst maso po návštěvě jatek. Společně pak s partou kamarádů zachrání roztomilá telata.

Otázka přirozenosti bezmasého stravování vstupuje také do rodinných animovaných filmů. Častým případem je konzumace vegetariánské stravy masožravci, ať už vynucená lenochodem Sidem v případě mláďat dinosaurů v Době Ledové 3, nebo žraloků, kteří na ní sami dobrovolně přistupují ve filmu Hledá se Nemo. Také mladý žralok Lenny v animovaném filmu Příběh žraloka odmítá konzumovat ostatní živočichy a raději garnáty vypustí na svobodu, než aby je rozchroupal.

Za zmínku stojí rovněž nekonzumace masa ve sci-fi filmech či seriálu Star Trek. V něm se tímto způsobem v budoucnosti stravuje vysoce inteligentní mimozemský druh Vulkánců. Také ve francouzském filmu Nádherná zelená se stravuje mimozemská civilizace bez masa a zvyky pozemských lidí budí u jejich ženy, která navštíví Zemi, nepochopení. Jako poslední zmiňme americký film Demolition man z roku 1993. Ten zobrazuje budoucnost roku 2032, kdy na Zemi přežívá společnost míru, lásky a pochopení, která vyřadila maso ze svého jídelníčku. Konzumace masa je dokonce součástí podzemního odboje proti dominantní ideologii utopické společnosti. Hlavní postava ztvárněná Sylvesterem Stallonem holduje masu, a tak je označována jako neandrtálec či barbar.

Jakým způsobem jsou zobrazováni v rámci populární kultury vegani? Zejména jako komický doplněk nebo antagoničtí extrémisté narušující poklidné soužití. V dalších případech (např. Scott Pilgrim) vystupují také jako elitáři („Zkrátka, když jsi vegan, jsi lepší než ostatní lidi.“). Příkladnou filmovou vegankou může být postava osamělé, nezadané čtyřicátnice Peggy ve filmu Život je pes. Ta se začne zajímat o práva zvířat, adoptuje mnoho psů z útulku, kritizuje nošení kožichů, podepisuje petice či se účastní demonstrací. Ostatním vnucuje rostlinnou stravu. Obdobně je prezentována veganská sousedka v americké komedii Večeře s April. Ta má polepené dveře aktivistickými samolepkami a nedovolí hlavní postavě upéci ve své troubě krocana a zachránit tak Aprilinu sváteční večeři ke Dni díkůvzdání.

Nebuď brambora, dej si aspoň bramboru

Ve filmových scénách se postavy poté, co oznámí, že nejedí maso, setkávají s velkým údivem, nepochopením, nebo dokonce opovržením. Často je jim při návštěvách u příbuzných maso i nadále vnucováno – ve filmech Matka nebo Moje tlustá řecká svatba s vysvětlením, že jehněčí není maso, v Rodinné dovolené pak nejsou masem dokonce ani zvířecí vnitřnosti. Problémem může být i konzumace jídla v restauracích. Za zmínku stojí vegetariánská scéna postavy herce Elijaha Wooda ve snímku Naprosto osvětleno. V ní obyvatelé Ukrajiny nechápou, jak může nejíst maso, a nakonec musí vzít za vděk alespoň jednou uvařenou bramborou.

České filmy a seriály zobrazují vegetariány a vegany spíš výjimečně. Výjimku tvoří třeba populární novácké nekonečné seriály Ulice a Ordinace v Růžové zahradě. V prvním případě se jedná o postavu Adriany Peškové, v druhém případě o vegetariánský pár Nikoly s Adamem. Na Primě v seriálu Ohnivé kuře působí veganka Malvína, kterou hraje Linda Rybová.

Důvodů, proč uvidíte v televizi vegetariány a vegany stále častěji, je samozřejmě více. O zdravé stravování je dnes všeobecně velký zájem. Svoji úlohu hraje ale i pragmatismus – spousta herců se v soukromém životě stravuje bez masa, což se logicky promítá i do scénáře jejich postav. V případě veganského režiséra Darrena Aronofskyho se film Noe v hlavní roli s Russellem Crowem stává dokonce očividnou veganskou propagandou. Televizní postavy mají značný vliv a význam. O tom svědčí i petice adresovaná tvůrcům seriálu Simpsonovi. Momentálně se na dvacet devět tisíc signatářů jejím prostřednictvím přimlouvá, aby se z vegetariánky Lízy stala veganka. Reflexe bezmasého stravování se výrazně promítá také zpět do skutečnosti. Hlášky „Ryba je kámoš, ne žrádlo“, „Salátem přátele nezískáš“ nebo „Přijde si pro tebe veganská policie“ se už staly kultovními.

Ondřej Štěpánek

Obrazová příloha:

1

1) Hippie protesty v South Parku

 

2

2) Žralok Lenny vypouští garnáty na svobodu ve filmu Příběh žraloka

 

3

3) Strava budoucnosti ve filmu Demolition man

 

4

4) Deveganizace Todda Ingrama veganskou policií ve filmu Scott Pilgrim proti zbytku světa

 

5

5) Dveře veganské sousedky ve filmu Večeře s April

 

6

6) Představa vegetariánského jídla na Ukrajině ve filmu Naprosto osvětleno

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *