14. 12. 2021, 19:15, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1, místnost 3D, přes dvůr kavárny a pak do 3. patra

Radek Buben: Političtí dinosauři (hybridní přednáška)

Zvířecí metafory jsou častým prvkem jak v přímém politickém boji, tak v profesionálním i laickém pojímání politiky. Někdy jde o příměry konotované pozitivně: lev, občas i liška, zde však třeba zdůraznit malé „l“, jelikož Liška působí mnohem rozporuplněji). Většinou však vyvolávají konotace čistě negativní. Dinosauři jsou pak v případě druhém zastoupeni mnohem častěji, než jiní zástupci exitující či vyhynulé fauny, byť ti by se jevili mnohem logičtější (volové či jiný dobytek, žralok, skunk, kuna, nebo Liška).

>> Dejte nám vědět že přijdete nebo sledujte přednášku živě na Facebooku CSPK. <<

Přednáška se zaměří jednak na analýzu používání dinosauří (a obecně ještěří) metafory v odlišných společenských kontextech a na jejich vztah k různým kontradiktorním percepcím nejenom politiky a politiků, ale i politična jako takového. Takovými kontradikcemi jsou ideálně-typové opozity typu: tradiční a zkušení vs. „nové větry“, chcete-li nové větry versus staré prdy; osvědčené postupy a uměřenost vs. nové radikální kroky a inovace; konsenzus vs. konflikt atd.

Radek Buben působí na Středisku ibero-amerických studií FF UK. Věnuje se moderním dějinám a politickému vývoji  Latinské Ameriky a jižní Evropy a procesům nastolování a odstraňování demokracie. Často se cítí jako dinosaurus.