úterý 17.3.2020, 19:00, Kampus Hybernská, Praha 1

Superman v turbanu aneb indičtí superhrdinové

Vážení a milí příznivci (studia) populární kultury, přestože by se nám nyní pár indických superhrdinů jistě hodilo, jsme nuceni s ohledem na vývoj situace setkání s nimi odsunout. Prozatím na neurčito. Ale pevně věříme, že o setkání nepřijdete.

Jedním z nejpozoruhodnějších rysů populární indické kinematografie je její rozkročenost mezi přímým navazováním na tradiční kulturní formy a četným využíváním výsostně postmoderních postupů. Velmi dobře lze tuto syntézu tradičního a moderního sledovat právě ve filmech, které je možné označit za superhrdinské.

Přednáška doplněná o filmové ukázky se bude věnovat třem hlavním kategoriím indických filmů, u nichž lze postavy superhrdinů najít. V první vystupují bohové z indické mytologie, jejichž schopnosti se mnohdy podobají hrdinům z amerických komiksů. V druhé skupině filmů, které se natáčí zejména v drávidské části Indie, mimo takzvaný Bollywood, slouží nadlidské schopnosti ke zdůraznění ideálu maskulinního lidového hrdiny. Třetí druh filmů přímo reaguje na rostoucí oblibu klasických amerických superhrdinů, jejichž hlavní vlastnosti se pokouší adaptovat pro specifické kulturní a společenské prostředí Indie.

Příkladem novodobého indického superhrdiny, o němž bude nepochybně řeč, může být postava Krrishe, která se dosud objevila ve třech filmech. Ta je charakteristická zejména tím, že se v ní snoubí tradiční náboženské a mytologické motivy s prvky inspirovanými mnoha moderními hollywoodskými filmy – Mužem z oceli, Spider-manen, Temným rytířem i sérii o X-menech.

fcbk_pidi

plakát