Výstava a festival o kulturní opozici za dob socialismu? To chce Courage!

Každé drama i každá doba mají své hrdiny. Některé z nich jejich současníci oslavují, jiné se snaží vymazat z paměti. Příběhy některých z té druhé skupiny, kteří působili a žili v bývalém socialistickém bloku ve východní Evropě, tak jak se zachovaly v různorodých sbírkách a archivních fondech, představí výstava Rizikové faktory a filmový festival Courage-Parevo v rámci projektu Courage.

Projekt Courage představuje zajímavou směs akademické a popularizační práce, snažíme se jím zmapovat a zviditelnit fondy a sbírky opoziční kultury v zemích východního bloku. Nejde nám ale jen o klasické disidentské aktivity, zajímají nás i různé skupiny vymezující se vůči systému a jejich praktiky,“ popisuje Miroslav Michela, který má na starosti českou část mezinárodního projektu.

V rámci mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Courage-Parevo bude možné shlédnout snímky třeba o tom, proč se na zdech polských měst v 80. letech začali objevovat oranžoví trpaslíci nebo jak se před rokem 1989 žilo gayům v Maďarsku. „Za sebe můžu doporučit rumunský film Chuck Norris versus komunismus, který se velmi napínavě a poutavě vrací k tématu nelegální videodistribuce v Rumunsku Ceauşescovy éry. Slavil úspěch na mnoha zahraničních přehlídkách,“ doplňuje festivalová produkční Tereza Dvořáková. A samozřejmě bude k vidění i podobně triumfující litevský snímek Mistr a Taťána o rebelujícím géniovi fotografie Vitasi Luskusovi.

  • Festival proběhne od 30. 9. do 5. 10. 2018 na pražské FFUK, v kině Ponrepo, Knihovně Václava Havla a v dejvické Klubovně. Na všechny projekce je vstup zdarma. Vzhledem k omezené kapacitě jednotlivých projekcí zájemcům doporučujeme rezervovat si místa co nejdříve. Program: http://cz.cultural-opposition.eu/activities/film-festival/

Že archivní sbírky mohou být něčím živým, co má příběh, švih i přitažlivost, dokazuje putovní výstava Rizikové faktory: Sbírky kulturní opozice. Před Prahou navštívila již Budapešť a Varšavu a nabízí příběhy z dějin kulturní opozice ve východní Evropě i objekty ze sbírek sdružených pod projektem Courage. Putovní část doplní v pražské expozici vzácné artefakty z knihovny Libri prohibiti a sbírek Československého dokumentačního střediska uložených v Archivu Národního muzea, jako jsou například jedinečná maketa bytového divadla Vlasty Chramostové, originální přístroje na rozmnožování tiskovin a samizdaty.

  • Výstava proběhne od 26. 9. do 28. 10. 2018 v prostorách Národního památníku na Vítkově.