Klíčová témata kulturních studií IV. – subkulturní scény
V semináři se budeme zabývat různými pojetími a koncepty vztahujícími se k výzkumu subkultur. Převážná část výuky bude spočívat na čtení a společné interpretaci textů, které se k tématu vážou. Jejich prostřednictvím si přiblížíme zásadní proudy, které se v minulosti věnovaly či dnes tématu věnují – od heroizujících konceptů tzv. Birminghamské školy CCCS, přes 90. léta 20. století a socio-etnologické přístupy až k postmodernímu pojetí posledních desetiletí. V závěru kursu se pak zaměříme na rozlišování a splývání subkultur a volnočasových aktivit. Pro lepší porozumění praxi subkulturního výzkumu v ČR bude kurz doplněn několika přednáškami externích hostů.
Podmínky atestace (Z)
Referát o přiděleném textu, kritické čtení a aktivní diskuze nad přečtenými texty.
Kontakt:
Navrhované texty:
Subkultura a její výzkum v českém prostředí: Marta Kolářová a kol. – Úvod z knihy Revolta stylem. Hudební subkultury mládeže v České republice, Praha, SLON 2012. kontra Vladimír 18 a kolektiv – úvodní slovo z knihy Kmeny 0, BIGBOSS 2013.
Tradice Centre for the Contemporary Cultural Studies: Dick Hebdige – Subkultura a styl, Dauphin 2012/ Meanings of Style, 1979. Čtení a rozbor a posunu v překladu.
Angela McRobbie – Girls and Subcultures, 1977
90. léta 20. století: Sarah Thornton – The Social Logic of Subcultural Capital, 1995.
Michel Mafessoli – The Time of the Tribes, 1996
Postmoderna a subkultury:
David Muggleton – Inside Subculture: The Postmodern Meaning of Style, 2002
Rupert Weinzierl and David Muggleton, What is „Post –subcultural Studies“ Anyway?, 2003.
jpg