Reportáž CSPK: Vienna Comic Con 2019

Ve slavné tradici reportáží z míst, kde se v popkultuře něco děje vám přinášíme exkluzivní (foto)reportáž z Vienna Comic Con 2020.

IMG_3576

Centrum pro studium populární kultury se v přednáškové sezóně 2019/2020 věnuje superhrdinství a stěží najdete lepší příležitost pro studium superhrdinů než v jejich přirozeném prostředí – na conech a cosplay setkáních. Vídeňský Comic Con (VIECC) byl vždycky pro české fanoušky a fanynky velkou příležitostí dostat se pohodlně na velký festival a letošní jubilejní pátý ročník sliboval největší počet vystavovatelů, návštěvníků, cosplayerů a programu.

Hvězdy zářící a vyhaslé

Cony ve střední Evropě to mají těžké – přitáhnout zahraniční hvězdy, případně dohodnout oznámení významnějšího videoherního nebo komiksového titulu je prakticky nemožné. S pátým jubilejním Comic Conem to dopadlo všelijak – největší hvězdou byl bezesporu komiksový autor Frank Miller (Daredevil, Sin City, 300, Batman), následovaný lehčími vahami jako je Sean Astin (Lord of the Rings), Alex Kingston (Doctor Who) nebo David Bradley (Game of Thrones, Harry Potter). Legračním doplňkem hvězdného ansámblu byl světoznámý akční hrdina Steven Seagal, který se od velkých trháků osmdesátých let přes dvacet let direct-to-video filmů již definitivně propadl do mrkvově-melounové obskurity.

steven_seagal_ji_mrkev

Síla ve střední Evropě

Dalším velkým lákadlem každého conu je především cosplay, v případě VIECC zejména ten motivovaný Star Wars. To překvapí, protože Rakousko není tradiční evropskou baštou Lucasovy ságy a v průzkumech i prodeji lístků a merchandise na hlavu ho tradičně předbíhají snad všichni na západ od nás, ve střední Evropě pak třeba také Polsko. Obrovský AT-ST v životní velikosti, fotostěna z hlubin imperiálního křižníku, početná seskupení nejrůznějších postav ve špičkově vyvedených kostýmech a rozsáhlá výstava miniatur ukázala, že Síla ve střední Evropě rozhodně nevyhasla.

IMG_3481

Ostatní cosplayerské motivy zůstaly v závěsu, ve srovnání s americkými a západoevropskými Comic Cony překvapilo zejména malé množství cosplayů velkých brandů jako je Marvel a DC, naopak nepřekvapivě slabou účast zaznamenaly i asijská komiksová univerza.

Oficiální cosplay soutěž je však úplně jiná pohádka. (Polo)profesionální cosplayeři soutěží komplikovanými, ručně vyráběnými kostýmy, které umožňují lépe ukázat jejich schopnosti a videoherní světy nabízí podstatně více příležitostí než kanonizované komiksy a filmy. K prasknutí naplněná hlavní hala tak mohla vidět postavy z Heroes of Might and Magic, Warcraft nebo Overwatch, doplněné multižánrovým Zaklínačem, Larou Croft nebo Final Fantasy.

Popkulturní tržiště se slabým programem

Con, který nemůže těm západnějším konkurovat hvězdným obsazením, musí hledat jiné metody, jak přitáhnout a zabavit publikum a různé regionální cony volí odlišné strategie. Vídeňský Comic Con vyrazil cestou tržiště – na místě bylo víc jak 400 vystavovatelů – od malých kreslířů a výrobců šperků, přes tradiční sběratelské domy a knihkupectví až po obyčejné hračkářství a tetovací studio.

Na prodeji komiksů, her a merchandise samozřejmě není nic špatného, je ale škoda, že organizátoři nevěnovali větší péči zbytku programu. Kromě obligátních rozhovorů s hvězdami festivalu a proměnlivě kvalitních ukázek bojových umění a famfrpálu skoro úplně chyběly menší uzavřené přednášky a workshopy, které by šly do hloubky mnoha zajímavých témat, které současné komiksy, filmy a videohry nabízí. Stran ostatních částí programu stojí za zmínku ještě videoherní turnaj s otevřenou registrací, kde se uchazeči mohli utkat v bojovce Super Smash Bros a skvěle zorganizovaná deskovková a karetní herna.

VIECC ve svém pátém ročníku zůstal zábavnou akcí pro celou rodinu (zejména pokud vaši rodinu provází Síla), s možností vyřešit si vánoční nákupy na jednom místě. Je škoda, že se pochopitelnou absenci velkých hvězd nerozhodl řešit propracovanějším programem.

Pokud se vám s výletem na regionální Comic Con nechce čekat na VIECC 2020 v listopadu, máte jedinečnou příležitost účastnit se prvního pražského Comic Conu. Ten plánuje těžit z velmi silného českého conového podhoubí, takže kromě obvyklých besed s hosty, cosplay soutěží, autogramiád, heren a tržiště nás čeká i velké množství doprovodného programu – koncertem filmového orchestru počínaje a literárním programem konče.

comiconprague2020